PIĄTEK, 02 SIERPNIA 2013

   
Gabanyoku. Japońskie sauny skalne na Kongresie

Sauny skalne (ganbanyoku) są najszybciej rosnącym segmentem przemysłu SPA w Japonii oraz sąsiednich krajach azjatyckich. Ciągle nieznane szerzej poza Japonią (tylko ok. 50 saun na świecie) uważane są przez specjalistów branżowych za jeden z 5 najbardziej oryginalnych trendów i technologii spa.  W Polsce będziemy je prezentować na Europejskim Kongresie Spa.

Zabieg  ganbanyoku (inaczej nazywany kąpielami skalnymi – bed rock bathing) polega na  trwających  45 – 60 min sesjach  leżenia na skalnych płytach podgrzewanych do temperatury 42 – 44oC.

Oryginalne płyty (Black Silica) używane w tej technologii produkowane są tylko w nielicznych kamieniołomach w górach Hiyama na wyspie Hokkaido w Japonii. Naturalnie wysyłają one promienie FIR w zakresie  zbliżonym  do wielkości cząsteczki wody  - łatwo wnikające w skórę, dodatkowo uwalniając przy tym duże ilości jonów ujemnych (nazywanych witaminami z powietrza i mających wpływ na przemiany komórkowe na poziomie molekularnym,stanowiąc rodzaj naturalnego antydepresantu bez efektów ubocznych charakterystycznych dla terapii lekowej).

Ciało człowieka głęboko nagrzewa się do komfortowej temperatury (ciepło wchodzi 3-4 cm w głąb tkanek podskórnych redukując cellulit oraz aktywując system nerwowy i hormonalny).  Ponieważ podgrzewanie ciała następuje delikatnie od dołu jest to zupełnie inne doświadczenie dla ludzi przyzwyczajonych do tradycyjnych metod saunowych. Bez nadmiernej utraty soli mineralnych, zapachu (charakterystycznego dla saun tradycyjnych lub treningu sportowego) i uczucia gorąca. Jednocześnie następuje obfite wydzielanie potu(800 – 1200 ml) tzw. kategorii 2 – składającego się z metali ciężkich  wraz ze związkami powstałymi z rozpadu związków tłuszczowych i szkodliwych dioksyn.

Japońscy terapeuci spa określają ten rodzaj potu jako ,,potperłowy” mający charakter kosmetycznego lotionu (ze względu na aktywność gruczołów łojowych) z właściwościami bakteriobójczymi. Podczas 50-60 min. sesji w ganbanyoku następuje spalanie od 800 – 1500 cal  co jest równoważne wydatkowi energetycznemu podczas 8-12 km biegu.

Osoby korzystające z zabiegu są ubrane w rodzaj lekkiego, bawełnianego kimona lub korzystają z własnego stroju sportowego. Ze względu na komfortową temperaturę panująca w saunie skalnej zabieg jest bezpieczny dla bardzo szerokiej grupy klientów.

Zespoły saun ganbanyoku stanowią ciekawy i stabilny model biznesowy zarówno w postaci modułów saun dla przemysłu wellness (baseny, hotele, kluby sportowe, sanatoria) jak również w postaci wolnostojących łóżek dla gabinetów beauty, klinik medycznych i rehabilitacyjnych. Natomiast projekty  do rezydencji mieszkalnych umożliwiają indywidualne i oryginalne planowanie przestrzeni ganbanyoku, spójnie łącząc je innymi elementami holistycznych stref wellness&spa.

Więcej informacji: www.ganbanyoku.pl

Organizator generalny

 

Organizator merytoryczny

 

Partnerzy